Z PKP w XXI wiek…

PKP to nowoczesny biurowiec West Station, pociągi Pendolino i wymuskana strona internetowa. PKP na Grochowie to dziesiątki torowisk, rozjazdów i bocznic między ulicą Makowską i Dudziarską, hale naprawcze, budynki techniczne i biurowe które odcinają Kozią Górkę od świata.

PKP to także ten budynek z końca XIX wieku. Stojący na uboczu dom przetrwał obie wojny światowe ale nie przetrwał czasów dobrobytu. Opuszczony przez PKP, podpalony w 2018 roku niszczeje.

Adres: Garwolińska 38A (tabliczka z prawej) i Makowska (tabliczka z lewej).

Olszynka Grochowska 1831-2019

Dziś mija 188 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską, najbardziej krwawej bitwy Powstania Listopadowego.

Od strony ulicy Szerokiej w okresie międzywojennym powstał pomnik ku czci poległych przy którym odbywają się oficjalne uroczystości rocznicowe.

Z przeciwnej strony lasu, idąc od ulicy Podolskiej, funkcjonuje mniej oficjalna kapliczka, być może miejsce pochówku jednego z powstańców. Kto wie ile jeszcze kości spoczywa w ziemi na terenie parku i w przydomowych ogródkach na Wygodzie…

Kamienica – duch na Kamionkowskiej

Pod adresem Mińska 12 stała kiedyś kamienica znana ze świetnego muralu „Zamek” wykonanego przez brytyjskiego artystę ukrywającego się pod pseudonimem Phelgm. Niestety nie ma już kamienicy, nie ma zamku. Deweloper buduje betonowy klocek. Co ciekawe poruszając się wirtualnie
po Kamionkowskiej przy pomocy Google Street View i patrząc z niektórych miejsc można jeszcze zobaczyć jak wyglądała rzeczona kamienica przed 2013 rokiem